Kurpie Puszcza Biała

Cechą charakterystyczną wycinanek kurpiowskich z Puszczy Białej jest ich wielobarwność. Są to naklejanki podobne do łowickich i sannickich. Szczególnie forma tradycyjnego drzewka, zwanego tutaj „zielkiem”, jest wielokolorowa, bardzo odrealniona i często łączona z barwnymi kogutkami. Drugą formą typową dla tego regionu jest „zielko” jednobarwne z zaznaczoną do niczką i z finezyjnie odrealnionymi bocznymi gałązkami, tworzącymi jako całość piękną i wyrafinowaną kompozycję. Często spotyka się tu również wielobarwne „wstążki”, lokalnie zwane „portkami”, czyli dwie prostokątne, spadające w dół wstęgi spięte w górze kolorową okrągłą gwiazdą, oraz jednobarwne kółka, czyli „gwiazdy okrągłe”, czasami naklejane na kontrastujące tło.
Wycinanki kurpiowskie z rejonu Puszczy Białej, czyli z okolic Pułtuska i Wyszkowa, podzielone są w kolekcji na dwie grupy. Pierwsza to prace wykonane przez Katarzynę Rudnicką, Annę Pudlis i Aleksandrę Liwską z Dąbrowy w gminie Rząśnik, a także Marię Światkowską z Wypych w gminie Somianka. Te wycinanki są darem księdza Czesława Rowickiego z Długosiodła, który otrzymał je od wycinankarek w 1952 i 1953 roku. Drugą grupę stanowią dzieła z początku 1995 roku autorstwa pięciu wycinankarek ze wsi Rząśnik w powiecie wyszkowskim: Wiesławy Archackiej, Katarzyny Osowieckiej, Włodarczyk, Genowefy Łady i Władysławy Kamińskiej. W sumie w kolekcji jest 108 wycinanek wykonanych przez dziewięć wspomnianych wycinankarek.
Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status