O MUZEUM

W 2011 roku Antoni Śledziewski, kolekcjoner i kulturoznawca przekazał swoje wycinanki Konstancinowi-Jeziornie. Miastu, które badacz uznał za miejsce narodzin tradycyjnej polskiej wycinanki. Przyjmując kolekcję, Konstanciński Dom Kultury zobowiązał się do popularyzowania w kraju i za granicą wartości artystycznych i społecznych oryginalnej formy twórczości ludowej, a także do jej należytego wyeksponowania. Unikalny zbiór liczy ponad 3200 eksponatów, pochodzących z lat 1949-2006, zawierający dzieła z najważniejszych regionalnych ośrodków wycinankarstwa w Polsce, wykonane przez najwybitniejsze indywidualności twórcze w powojennej historii tej dziedziny. W kolekcji Konstancińskiego Domu Kultury są prace, które były prezentowane na wielu prestiżowych wystawach w kraju i zagranicą. Ekspozycję wzbogacą również inne bezcenne przedmioty i pamiątki przekazane Konstancińskiemu Domowi Kultury przez mieszkańców.
Wkrótce wyjątkowy zbiór zostanie wyeksponowany. Na innowacyjny projekt Konstanciński Dom Kultury otrzymał ponad 2,5 mln zł dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Celem projektu jest zwiększenie atrakcyjności turystycznej gminy Konstancin-Jeziorna i mikroregionu Urzecze, poprzez rewitalizację i przywrócenie pierwotnego wyglądu Domu Ludowemu wraz z nadaniem mu nowej roli Muzeum Wycinanki.

Zakończenie prac budowlanych zaplanowane jest na 2021 rok. Zabytek po renowacji będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Powstaną w nim, m.in. winda, toalety, szatnia, pokoje biurowe, nowoczesna sala wystawiennicza, konferencyjna oraz warsztatowa. Odtworzono pierwotny wygląd budynku, oryginalna cegła nawiązuje do historycznej części Mirkowa. Będą się tam odbywały zarówno okolicznościowe wystawy oraz warsztaty, promujące wyjątkową sztukę ludową, jak i inne zajęcia oraz spotkania dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status