Kurpie Puszcza Zielona

Wycinanki kurpiowskie z Puszczy Zielonej, czyli z okolic Kadzidła i Myszyńca, to obok łowickich najpopularniejsze z polskich wycinanek. Typowymi motywami są tu słynne jednobarwne „leluje”, a także „gwiazdy” zwane „kółkami” o misternych, drobnych cięciach. Do popularnych form należą również wielobarwne „drzewka”, „indory”, „gołąbki”, „pawiki” i „kogutki”.

Szczególne ożywienie wycinankarstwa w Puszczy Zielonej nastąpiło po II wojnie światowej – po konkursie i wystawie zorganizowanych w 1948 roku w Kadzidle. W latach 60. pojawiły się tutaj nowe formy wycinanek, kiedy to w duże tradycyjne kołogwiazdy zaczęto wkomponowywać postacie ludzkie. W tym czasie zaczęły powstawać też duże prostokątne jednobarwne wycinanki tematyczne. Obecnie Puszcza Zielona jest najbardziej ożywionym ośrodkiem tradycyjnej wycinanki.

W kolekcji znajduje się 221 wycinanek wykonanych przez 19 artystek i jednego artystę. Są to: Anna Kordecka z Myszyńca, Rozalia Skrodzka ze Świdwiborka, Florentyna Śmietka z Kadzidła, Władysława Warych z Wachu, Stanisława Bakuła ze Strzałek, Stanisława Olender i Henryka Olender ze Strzałek, Anna Majewska z Kadzidła, Antonina Kulis z Jazgarski, Stefania Konopka, Maria Chrustek i Czesława Konopka z Tatar, Stanisława Staśkiewicz i Stanisława Dawid ze Strzałek, Czesława Marchewka z Kadzidła, Czesława Kaczyńska z Dylewa, Wiesława Bogdańska z Kadzidła, Eugenia Pabich z Krobi, Halina Pajka z Kadzidła i Piotr Puławski z Kadzidła.
Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status