Sanniki

Sanniki są mało znanym i niewielkim, ale za to ciekawym ośrodkiem wycinankarstwa. Wycinanki sannickie to wielobarwne naklejanki występujące w dwóch podstawowych formach: dwóch zwisających wstęg zwieńczonych dużym krążkiem, podobnych do „portek” z Puszczy Białej i łowickich „tasiomek”, a nazywanych tutaj „klapokami”, oraz wielobarwnych ptaków: „kogutów”, „gołąbków”, „indorów”, „bażantów” i in. Występują tu również podobne do łowickich „kodr” wycinanki tematyczne.
Wycinanki sannickie zostały reaktywowane w 1951 roku dzięki zorganizowanej w Sannikach wystawie. W kolekcji znajduje się 14 wycinanek. Część autorstwa Marii Siedlarek i Zofii Makowskiej z Sannik pochodzi z 1958 roku. Druga część, wykonana przez reprezentujące młodsze pokolenie Marię Siedlarek Młodszą i Krystynę Cieślak z Sannik, pochodzi z lat 1996-1998.
Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status